::: www.Jarocin-Festiwal.com/forum ::: !Teraz Jarocin 2012! :::


Historia i dzień obecny Festiwali rockowych w Jarocinie

Ogłoszenie


Jarocin Festiwal | Utwórz swoją wizytówkę

#1 2007-03-20 01:00:45

 Skywalker

Grupowicz Gaduła

Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-08-19
Posty: 735
WWW

JAGUAR [heavy metal]

http://www.jarocin-festiwal.com/dla_forum/stb/d/d132.jpg http://www.jarocin-festiwal.com/dla_forum/stb/d/d011.jpg
Darek Grzechnik i Jaguar


Zespół Jaguar powstał w 1983 roku w Sopocie. W jego skład wchodzili Dariusz Grzechnik- wokal, perkusja, Jerzy Rębisz- gitara, Mirosław Sławiński- gitara oraz Tomasz Dawidowski- bas. W tym składzie zespół pojechał na Festiwal Muzyków Rockowych Jarocin’84, gdzie znalazł się w pierwszej ósemce (wspólnie z grupą Kat).). Jedną z nagród była sesja nagraniowa dla wydawnictwa Tonpress, z której zespół nie skorzystał, gdyż nie został o niej poinformowany.

Wówczas Jaguar nie miał jeszcze żadnego managera ani sponsora, który odpowiednio zająłby się zespołem. Po tym sukcesie Jaguar jednak znalazł sponsora (Biuro Usług Promocyjnych), dużo koncertował (m. In. Rockowisko, Rock bez Maku), oraz przygotowywał materiał na debiutancki album (zespół posiadał materiał nawet na dwie płyty). Chęć wydania Jaguara zgłosiła belgijska firma Mausoleum Records, która zgłosiła się z tym do BUP, jednak umowa wylądowała w szufladzie, o czym muzycy dowiedzieli się dopiero po latach. Do zespołu doszli nowi muzycy Robert Miszkin (gitara), który zastąpił Sławińskiego, oraz Krzysztof „Piko” (perkusja), Grzechnik zajął się tylko wokalem. W 1985 roku grupa wzięła udział w kolejnym festiwalu w Jarocinie, a rok później na pierwszej Metalmanii w katowickim Spodku. Po Metalmanii do zespołu dołączył nowy perkusista- Maciej Mierzwiński. Następnie grupie nie wyszła sesja nagraniowa dla Klubu Płytowego Razem. W 1988 roku zespół opuszcza Tomasz Dawidowski, jego miejsce zajmuje Grzegorz Martyński.

Muzyka Jaguara znacznie jednak odbiegała od muzyki preferowanej przez Kata i inne zespoły. Był to melodyjny sprawnie wykonywany Heavy Metal, nieco ostrzejszy od preferowanego przez Azyl P Koncerty były widowiskowe, muzycy przyciągali wzrok barwnymi strojami (w przeciwieństwie do skór i metalu, którym obwieszały się inne zespoły).

Dlaczego Jaguar był ewenementem? Głównie dlatego, że jest przykładem jak trudno było w ówczesnym okresie młodemu zespołowi nagrać płytę. Jaguar nigdy nie wszedł już do studia. Zespół cieszący się popularnością, posiadający materiał muzyczny i zabiegający o wydanie płyty nie budził zainteresowania firm fonograficznych. Właśnie na skutek braku nagrań popularność Jaguara stopniowo malała a w końcu roku 1996 ograniczała się jedynie do Gdańska i okolic. Zespół coraz rzadziej koncertował. W wielu artykułach (np. w najbardziej wówczas poczytnym Magazynie Muzycznym, pod koniec 1995 roku) członkowie Zespołu skarżyli się na niepowodzenia. Wyczuwało się zrezygnowanie. W 1996 roku zespół przestał istnieć. Korpus - polski zespół heavy metalowy założony w maju 1981 roku w Warszawie, przez perkusistę Pawła Słabiaka. We wrześniu tego samego roku do zespołu doszedł również wokalista Janusz Stasiak (który był jedynym stałym członkiem zespołu aż do jego rozpadu w 1990 roku) i gitarzysta Przemysław Gnatowski. Pierwszy skład uzupełniali jeszcze Roman Iwanowicz (gitara) i Dariusz Olszewski (bas).

dorosledzieci.prv.pl

Pamiętam, że Darek się zacinał trochę ;-). Ale śpiewał zawodowo.  W J84 grał na perkusji i śpiewał jednocześnie. w J85 zajął się tylko śpiewaniem. Pamiętam, że nie mógł się nadziwić nad rytmiką Luki (taki kawałek zespołu Idee Fixe)

Offline

#2 2009-06-23 14:23:14

Michal

Gość

Re: JAGUAR [heavy metal]

witam nie jestem fanem Jaguara  mimo iz Krzysztof "Piko" Brokosz to moj ojciec mieszkamy teraz w Starogardzie Gdańskim tata(PIKO) zajmuje sie szkolka ogrodnicza. A Dariusz Grzechnik robi obecnie glosniki i mieszka w Gdansku-oliwa.

#3 2009-11-10 11:03:43

Pracownik

Gość

Re: JAGUAR [heavy metal]

Nigdy nie słyszałem niczego co stworzył zespół Jaguar ale wiem że Jerzy Rębisz pracuje w Stoczni w Gdańsku
Pozdrawiam

#4 2009-11-11 10:26:24

NWOBHMMANIAC

Gość

Re: JAGUAR [heavy metal]

Witam!

    Ja znam tylko angielski Jaguar. Ich plyta z 1983 roku "powergames" jest zajebista ale juz "this time" z 1984 to totalna kiszka. komercha jak cholera.
    Z checia poznałbym polski Jaguar. Tyle sie o nim naczytałem i pozytywnych recenzji naczytałem, ze nagrali tyle materiału, wiec moze by to wydac albo chociaz próbki dac na necie.

#5 2009-11-25 19:07:15

 Skywalker

Grupowicz Gaduła

Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-08-19
Posty: 735
WWW

Re: JAGUAR [heavy metal]

http://www.jarocin-festiwal.com/1984/muzyka/muzyka.html

Można posłuchać nagrań Jaguara - chyba z J84. Ocalił wolfspider.

Offline

#6 2009-11-29 16:53:50

NWOBHMMANIAC

Gość

Re: JAGUAR [heavy metal]

Slyszalem, jakosc kiepska.

W nastepnym roku ma wyjsc dwuplytowe wydawnictwo zawierajace nagrania polskiego Jaguara, który podobno sie reaktywowal.

#7 2009-11-30 19:45:59

 Skywalker

Grupowicz Gaduła

Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-08-19
Posty: 735
WWW

Re: JAGUAR [heavy metal]

jakosc zgodna.z owczesnymi kasetami. całkiem niezla. :/

Offline

#8 2012-06-04 01:11:12

Leny

Gość

Re: JAGUAR [heavy metal]

wolfspider to nick byłego basisty zespołu Jaguar.

#9 2012-07-20 11:34:02

Mena

Gość

Re: JAGUAR [heavy metal]

Basistą Jaguara był Andrzej Dawidowski a nie jak przez pomyłkę napisano Tomasz! Wiem ze po odejściu z Jaguara grał w zespole Korba i nagrał z nimi płytę "Sto Papierów",jest nadal aktywny muzycznie .

#10 2014-05-03 10:36:37

husk

Gość

Re: JAGUAR [heavy metal]

Vocal tragiczny


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora